Automatický kotel na pelety Atmos

Datum: 3. 1. 2017

Každý z nás má zajisté nějaké zkušenosti s topením tuhými palivy jako je dřevo nebo dřevní brikety a to buď v kotli, krbových kamnech nebo krbu. Tato paliva jsou velmi dostupná a za přijatelné ceny. Ne každý však zná pelety, které se vyrábí podobným způsobem jako brikety a to lisováním odpadního dřeva – suchých pilin a hoblin a to bez pojiv. Vše probíhá pod vysokým tlakem. Jeden z nejpoužívanějších velikostí pelet je o průměru 6 – 8 mm a v délce od 5 – 25mm. Výhřevnost dřevěných pelet je podobná jako u briket, avšak se liší cenou. Je však důležité mít pelety uskladněny v suchu, aby se nerozhasily.

Automatické kotle na pelety Atmos se liší výkonem a jsou konstruovány tak, že do tělesa kotle je zabudován hořák na pelety, který si pomocí šnekového dopravníku bere pelety ze zásobníku, který je umístěn vedle kotle nebo v místnosti. Zásobník na pelety může mít libovolnou velikost a to 250, 500 nebo 100 l.

Samotný hořák funguje tak, že dostane pokyn ke startu, což znamená, že vznikne potřeba topit. Dopravník nasype pelety do hubice hořáku a zapálí si je žhavící spirálou. Po rozhoření pelet najede hořák na nastavený výkon a setrvá až do doby, než je systém vytopen. Hořák se poté vypne a pelety dohoří. V případě další potřeby se tento cyklus vždy opakuje.

Výkon automatického kotle Atmos a další funkce kotle jsou řízeny elektronickou regulací. Tato regulace umožňuje přizpůsobit chod automatického kotle konkrétním podmínkám celého systému. Přikládání paliva, čištění spalovací komory a vybírání popela se provádí jedenkrát za 5 – 30 dní, podle kvality pelet.

Velkou výhodou automatických kotlů na pelety Atmos je to, že pokud se vyjme z kotle hořák, který je nahrazen víken, je možné v kotli topit klasickým způsobem a to dřevem. Avšak u kombinovaných kotlů se nemusí provádět žádné úpravy, pouze se přepne vypínač do polohy pro konkrétní palivo Díky těmto vlastnostem jsou kotle velmi komfortní.

Využijte s naší podporou financování v kotlíkové dotaci. Naši odborní pracovníci oddělení Technické podpory Vám rádi poradí a pomohou s vyřízením Kotlíkové dotace. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  
Zpět